prirodni proizvodi od vune

Pustovana vuna se danas radi kako bi se sačuvala tradicija i proizveli unikatni predmeti koji su ujedno i atrakcija i potreba.

Vuna je prirodni materijal a pustovanjem se izrađuju šalovi, kape, papuče, patofne, torbe, igračke, suveniri…
Da bi se radila ova tehnika treba pripremiti vunu za rad.
Proces počinje kada se vuna ostriže sa ovaca, opere, osuši i rasčešlja. Tako pripremljena vuna je važdušasta i zove se pust a sama tehnika je po tome dobila ime pustovanje.
Ovaj zanat potiče iz Azije, a u Evropu su ga doneli nomadski narodi. Oni su koristili ovu tehniku za pravljenje upotrebnih predmeta za domaćinstvo, odeće, obuće pa čak i šatora.
Pustovanjem su se bavile uglavnom devojke i žene, ali kada su pravljeni veliki predmeti tada je učestvovala cela porodica jer je posao težak.
Po verovanju nomadskih naroda predmeti od pustovane vune imaju magičnu moć.
Postoje dva načina obrade vune ovom tehnikom; suvo pustovanje i mokro pustovanje.

vuna i igle za suvo pustovanje

Suvo pustovanje

Suvo pustovanje podrazumeva rad sa specijalnim iglama. One se brzo ubadaju u sloj vune, igla povlači vlakna u jednom i drugom smeru i upliće ih. Onda se dodaje novi sloj vune i tako sve  dok se ne dobije željeni oblik i debljina.
Potrebno je izuzetno mnogo uboda iglama da bi se napravio filc tako da se suvim pustovanjem izrađuju mali predmeti.

Mokro pustovanje

Kod mokrog pustovanja vuna se ređa u slojeve, kvasi toplom vodom, trlja sapunom i pritiska rukama. Trljanjem vune pod pritiskom, temperaturom i vlagom vlakna se međusobno upliću i vuna postaje kompaktna.
Potrebno je višečasovno valjanje i dosta truda da se iz tako naslagane vune dobije filc.
Kada se dođe do željene debljine i do željene povezanosti vlakana vuna se uvija radi sušenja.

Ukoliko hoćeš da vidiš proizvode napravljene ovom tehnikom, poseti našu facebook stranu.

 

 

Pustovanje vune je tradicionalna tehnika za izradu predmeta od vune i to je zapravo naj stariji zanat za upredanje vlakana, stariji od predenja i tkanja. Postoje zapisi da je prilikom sahrane velikog vojkovođe Aleksandra Makedonskog korišćen pokrov od pustovane vune.